poniedziałek, 18 stycznia 2016

Szczurki

Te małe gryzonie zawsze wzbudzały we mnie wstręt i odrazę. Kojarzą mi się z kanałami i szczurami, które mieszkają w nowojorskim metrze. Kiedyś, będąc w Stanach, szłam ulicą, kiedy nagle szczur wyskoczył ze śmietnika i przebiegł prosto po moich nogach. Poczułam ogromny strach i odrazę. Ten obraz na zawsze zapisał się w mojej pamięci. W głowie pojawiła się wtedy trwała blokada oraz negatywne podejście do tych stworzeń. W pewnym sensie słusznie, ponieważ te uliczne zwierzaki są nosicielami wielu zarazków. Ale czy to ich wina....? One po prostu chcą żyć, jak każdy organizm na tej planecie.
Pamiętam odcinek programu Martyny Wojciechowskiej zrealizowany w słynnej świątyni szczurów "Karni Mata ", w miejscowości Deshnoke w Indiach. Byłam pod ogromnym wrażeniem jej odwagi. Dla hindusów szczur to święte zwierzę. Wierzą oni w reinkarnacje, a jedną z form przejściowych przed osiągnięciem jedności duszy z wszechświatem jest właśnie szczur. Nie każdy jest jednak uważany przez wyznawców hinduizmu jako święty. Jedynie te zamieszkałe w Świątyni traktowane są w sposób nadzwyczaj wyjątkowy. 
Postanowiłam trochę zgłębić swoja wiedzę na temat tego kontrowersyjnego zwierzątka. Szczury domowe opisywane są przez swoich właścicieli jako niezwykle przyjazne.  Generalnie żywią się suchą karmą, a dodatkowo np.  marchewką, jabłkiem czy ogórkiem. Żyją w klatkach, ale dla ich dobrego samopoczucia powinno się umożliwić im swobodne przybywanie na wolnym wybiegu przez około godzinę dziennie. Nie jest to zwierzę ani kosztowne, ani wymagające dużej uwagi ze strony właściciela. Żyje około 2-3 lat.  W klatce niezbędnym elementem jest żwirek, który, podobnie jak w przypadku kotów, należy systematycznie wymieniać. Te małe stworzenia są bardzo przyjacielskie, przywiązują się tak samo jak psy. Każdy szczurek, tak jak człowiek ma swój charakter. Zdarza się, że czasem drapie ale to naturalne, bo przecież gdzieś musi stępić swoje pazurki. J

Szczury lubią się bawić, dlatego warto zadbać o to, aby w klatce znalazły się liny i specjalne atrakcje, na których gryzoń będzie mógł się wyszaleć. Nie może też zabraknąć w klatce wody, której potrzebuje przecież każdy żywy organizm. Szczurek jest zwierzątkiem stadnym, więc powinien mieć kogoś do towarzystwa. Bardzo ważnym elementem jest domek – kryjówka, dzięki której zyska poczucie bezpieczeństwa, a w przyszłości wychowa potomstwo. Te małe zwierzątka są uważane za bardzo inteligentne. Ludzie zawdzięczają im również duże postępy w medycynie, ponieważ to właśnie na nich bardzo często robione są eksperymenty. Jeden z ciekawszych, aczkolwiek nie do końca legalny, został przeprowadzony w tematyce uzależnień przez Jamesa Olds i Pete Milner na szczurzym mózgu. Zainteresowanym polecam poczytać więcej na ten temat.

Na szczęście udało mi się przełamać negatywne podejście do tych istot po rozszerzeniu wiedzy na ich temat oraz bezpośrednim kontakcie. Doszłam do wniosku, że taki mały szczurek może być fajnym rozwiązaniem jako domowy zwierzak.

A Wy jakie preferujecie zwierzaki?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz