wtorek, 21 lipca 2015

Pompeje. Życie w cieniu wulkanu

„Pompeje” to jedna z bardziej fascynujących wystaw, jaką w ostatnim czasie widziałam. Kiedyś, będąc z tatą we Włoszech, osobiście zwiedziłam Pompeje – starożytne miasto zniszczone w czasach cesarstwa rzymskiego przez erupcję wulkanu Wezuwiusz. Pamiętam, że ruiny miasta były dobrze zachowane. Najbardziej podobały mi się łaźnie i mozaiki, które były nadal w bardzo dobrym stanie. Wyobrażałam sobie jak miasto musiało wyglądać przed wybuchem wulkanu, co nie było jednak wcale takie łatwe.

Jeżeli nie macie możliwości wybrać się do Włoch, polecam Wam wybrać się na wystawę „Pompeje”, którą można sprawdzić na warszawskim Stadionie Narodowym od 9 kwietnia do 18 października br. Dzięki efektownej projekcji w technologii 4D można na nim obejrzeć rekonstrukcje tego starożytnego miasta sprzed wybuchu Wezuwiusza i na moment poczuć się jak jego prawdziwy mieszkaniec. Poza tym będąc tam można doświadczyć nawet wirtualnego wybuchu wulkanu.

W czasie wystawy można podziwiać też bogactwa starożytnej architektury i piękno biżuterii odnalezionej w powulkanicznej lawie.

Wystawa zrobiła na mnie bardzo duże wrażenie. Przez chwilę poczułam się jakbym naprawdę była we Włoszech. Polecam Wam wyruszyć w tą wirtualną podróż. Przygoda ta pozostanie na długo w mojej pamięci. Buon Viaggio!

2 komentarze:

  1. Ja uwielbiam taki klimat! Mam tylko nadzieję, że będzie taka możliwość, aby kiedyś do Pompei pojechać. Na razie pozostaje mi tylko czytać na ich temat, no i powiem, że coraz więcej informacji poznaję. Codziennie studiuję stronę https://pompeje.pl/ i artykuły tam dostępne. Jeszcze tam nie byłam, jeszcze podróży nie zaplanowałam, a wiem już wszystko. Liczę tylko na to, że uda mi się pojechać w najbliższym czasie, ale taka okazja będzie chyba dopiero w przyszłe wakacje. Podoba się Wam taka kultura? Lubicie takie miejsca?

    OdpowiedzUsuń