piątek, 15 maja 2015

Organizacja sprzętu stomijnego – krok po kroku


Jednym z wielu pytań po wyłonieniu stomii jest – skąd mam wziąć woreczki? Gdzie kupić? Jak dobrać? Głowa puchnie bo to kolejna nowość jaką trzeba ogarnąć. Trzy wdechy na uspokojenie i zaczynamy od początku…  

Sprzęt stomijny jest refundowany przez NFZ, oczywiście musisz mieć ubezpieczenie zdrowotne. Pierwsze zlecenie dostaniesz wraz z wypisem, wychodząc ze szpitala. Zwróć uwagę na to, czy są w nim wpisane poprawnie Twoje dane, czy ma pieczątkę szpitala, lekarza, a zwłaszcza czy wpisano poprawny kod zaopatrzenia (znajdziesz je niżej). Teraz ze zleceniem musisz odwiedzić Twój najbliższy oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Weź ze sobą wypis ze szpitala. Pracownik NFZ musi do niego zajrzeć żeby potwierdzić, że faktycznie pobyt w szpitalu się zakończył. Taka formalność. Jeśli wszystko zgadza się, zlecenie zostanie potwierdzone i do kompletu dostaniesz Kartę Zaopatrzenia Comiesięcznego KZC. Brzmi groźnie. A dokument jest przydatny Tobie, lekarzowi i sklepowi, w którym będziesz odbierać sprzęt stomijny żeby odhaczać w nim kolejne odbiory. O nim jeszcze za chwilę.

Po wyjściu ze szpitala możesz nie mieć siły albo ochoty włóczyć się po różnych miejscach. Nie musisz iść do NFZ-tu osobiście. Poproś członka rodziny, znajomego, kuratora, generalnie kogokolwiek. Musisz mu dać upoważnienie, zlecenie, wypis ze szpitala i kopię swojego dokumentu tożsamości. On może potwierdzić pierwsze zlecenie w Twoim imieniu.

OK. Masz potwierdzone zlecenie i kartę w ręku. Co dalej? Teraz czeka Cię wizyta w sklepie medycznym. Ale gdzie go znaleźć?!?! Listę sklepów medycznych znajdziesz np. na stronie NFZ albo podpowiedzą Ci w szpitalu. Tu wracamy do groźnej karty zaopatrzenia comiesięcznego. Idąc po sprzęt musisz mieć w reku zlecenie i kartę. Zlecenie zostawiasz w sklepie a na karcie zostanie zapisane na jakie miesiące masz odebrane worki. Ze sprzętem i kartą wracasz do domu.:) 


Lecą dni, sprzęt się kończy...:( Zlecenie można dostać na miesiąc, dwa a maksymalnie na trzy. Zanim skończy się okres na jaki masz odebrany sprzęt, idź do lekarza po kolejny wniosek. Pamiętaj, żeby mieć przy sobie Kartę Zaopatrzenia Comiesięcznego. Lekarz musi wiedzieć na jakie miesiące ma wypisać Ci zlecenie. Karta będzie Ci służyć do ostatniej wolnej kratki. Po nową idziesz znowu do NFZ, i cała procedura z regularnymi wizytami u lekarza, a potem w sklepie medycznym powtarza się. KZC pilnuj tak samo jak dowodu osobistego czy karty płatniczej. Tylko z nią możesz odebrać sprzęt i dostać nowe zlecenie. Pilnuj jej dobrze. W razie jej zagubienia musisz iść do NFZ i poprosić o duplikat. Inaczej nici z refundowanych worków.

Sprawą indywidualną jest dobór sprzętu stomijnego. Firmy, które produkują specjalistyczny sprzęt często oferują darmowe próbki oraz pomoc w jego doborze. Dzięki temu można wybrać najbardziej odpowiednie zaopatrzenie, z którym będziemy czuć się komfortowo i swobodnie.

Kody zaopatrzenia:

Kolostomia - 300 zł - kod zaopatrzenia P.099.k
Ileostomia - 400zł - kod zaopatrzenia P.099.i
Urostomia - 480 zł - kod zaopatrzenia P.099.u

Zapraszam Was też na stronę kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię” znajdziecie tam wzory zleceń na sprzęt oraz więcej informacji  na temat zasad refundacji sprzętu stomijnego: http://stomalife.pl/zasady-refundacji-sprzetu-stomijnego/

1 komentarz:

  1. Przydatny wpis. Niby proste, ale jeśli pacjent wychodzi ze szpitala i rozpoczyna swoją "karierę" ze stomią to może pogubić się w tej całej biurokracji.

    OdpowiedzUsuń